Akcja Migracja #8 Gdzie założyć konto w banku dla obcokrajowca?

Cześć! 

Zamiast Minty Monday pojawia się oto kolejny wpis z serii Akcja Migracja. Dziś pomówimy sobie o tak prozaicznym a jednakże ważnym aspekcie jak założenie konta bankowego dla obockrajowca tudzież cudzoziemca. 

Na początku warto wspomnieć co delikwent potrzebuje aby otworzyć konto bankowe w Polsce? Jedne banki otwierają konta tylko na podstawie paszportu zagranicznego, inne na podstawie paszportu + karty pobytu. Bo w sumie skoro chcesz otworzyć konto to znaczy, że albo masz pracę albo chcesz zostać w Polsce na dłuższy czas a kartę pobytu musi mieć KAŻDY obcokrajowiec, który jest w Polsce dłużej niż 90 dni i jego kraj pochodzenia nie jest w Unii Europejskiej.
Obywatele Unii Europejskiej mają zupełnie inną papirologię niż Ci, pochodzący z Azji czy USA.

Chcąc nie chcąc, mój mąż jest obywatelem Korei Południowej  (NIE MA polskiego obywatelstwa) dlatego musi mieć kartę pobytu. Co więcej karta pobytu NIE równa się obywatelstwu... co niestety większość ludzi myli. Ile ja razy słyszałam, czy Wook ma obywatelstwo polskie skoro ma kartę pobytu...


Ale do rzeczy o bankach!


Najbardziej przyjazne dla obcokrajowca są banki stricte internetowe, bo to one walczą o klientów jak hieny bo w sumie nie mają stacjonarnych placówek i ciężko jest im "przeżyć" w gąszczu innych banków. 

Ja posiadam konto w Inteligo i nie ukrywam, że jestem z niego zadowolona. Konto zakładałam mając 12 czy 13 lat za pośrednictwem rodziców jako konto dla młodych, które w dniu moich 18 urodzin zmieniłam na standardowe konto dla dorosłych. 
Planowałam założyć konto w Inteligo dla męża ale potrzebowaliśmy nr konta bankowego na wczoraj, to szukałam innej alternatywy. 

I uwaga to wcale nie jest reklama czy antyreklama danego banku. Po prostu luźno sobie tutaj rozmawiamy :) 

Na bank do założenia konta dla Wooka wybrałam mBank. Dlaczego? Ponieważ tylko w mBank mogliśmy dostać numer konta od ręki, co jak już wspominałam było nam niezmiernie potrzebne do papierologii w sprawie szukania pracy i zatrudnienia. 

Po wypisaniu i wysłaniu wniosku o założenie konta online, udałam się z mężem do placówki gdzie tylko gość zza biurka sprawdził czy dane wypisane we wniosku się zgadzają i tyle. Dostaliśmy od razu wszystkie informacje o koncie i co więcej, mogliśmy skorzystać z promocji jaką ma mBank dla nowych klientów, tudzież dostaniemy 110 zł na dzień dobry od banku jeśli mąż wykona 5 transkacji do końca miesiąca, a na jego konto wpłynie 500 złotych w ciągu 3 dni od otwarcia konta.

Skoro mBank robi takie promo to dlaczego by nie skorzystać? :) 

W jakim banku macie swoje konta?
Ktoś ma Inteligo tak jak ja? ;) 

Dajcie znać w komentarzach! 


10 komentarzy:

 1. O! Cieszę się, że trafiłam na Twój blog, ponieważ poruszasz interesujące tematy. Na razie akurat nie jest mi potrzebne zakładanie konta poza granicami, ale może w przyszłości będę mogła komuś pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, a bez konta bankowego ani rusz!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam w mBanku :) Fajnie że udało się u nich tak szybko i sprawnie wszystko pozałatwiać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie magią są w ogóle problemy z Polskimi bankami i kontami walutowymi. Naprawdę po tylu latach w UE nadal jest problemem wypłacenie pieniędzy z polskiej karty w dowolnym bankomacie w Europie (o Azji nie mówiąc).
  Ostatnio odkryłam revolut (taką wirtualną kartę) i wiem, że nie to samo co numer konta, ale może wam się przydać ;*

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bym się nie odwazył wyjeżdżżać :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam nadzieję, że wielu osobom się przydadzą te informacje

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dzięki z Waszą aktywność.
Jeśli obserwujesz mojego bloga, daj znać!

Komentując wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics.

Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies tak zwanych "ciasteczkach".

Copyright © 2014 Mint on Mars , Blogger